2024
11:13
Balandžio 24

Teatro Pasakos darželyje

Redaguota: 2017-09-26 14:12

 

 

,,Teatro Pasakos – tai vaistai.<…>Jos turi gydomųjų galių, neversdamos mūsų daryti, būti, veikti – užtenka jų tik klausyti. Pasakose yra priemonių, padedančių pataisyti arba atkurti bet kokią prarastą sielos spyruoklę. Pasakos sukelia liūdesį, jaudulį, užuojautą, iškelia klausimų ir verčia ko nors siekti. Pasakose yra pamokymų, padedančių mums brautis per gyvenimo sunkumus“. (Pasakų tyrėja Klarisa Estes)

Žinia, pasakos nėra šiuolaikinio žmogaus išradimas, jos atkeliavo iš seniausių laikų tautosakos koridoriais. Visose pasaulio šalyse vaikams sekamos pasakos apie milžinus ir nykštukus, princus ir princeses, geras fėjas ir piktas raganas. Kiekvienas žmogus turi vilčių ir svajonių. Vaikams  pasakos padeda susikurti savą svajonę. Klausydamas pasakos vaikas susitapatina su herojais ir supranta: norint pasiekti sėkmę ir pergalę būtina įdėti daug pastangų. Pasakos labai svarbios lavinant vaiko kūrybinę saviraišką.

Dabar pasakos vis rečiau skaitomos, prioritetas teikiamas vaizdinėms priemonėms, kurios kaip gardus patiekalas yra patiekiamas ant lėkštutės su visais personažais, jų atvaizdais, charakteriais- čia lieka labai mažai vietos vaizduotei. Pasakos nėra tik pasakojimai prieš miegą. Pasaka veikia it psichoterapija– vaikas išgyvena natūralias baimes ir jas nugali,  mokosi išreikšti savo norus , išspręsti iškylančias problemas.

Mūsų lopšelyje – darželyje pasakos sekamos grupėse, jaukioje pasakų kampelio aplinkoje. Vaikai ne tik klausosi pasakų, bet ir patys kuria, vaidina, seka. Mes stengiamės sudominti, įtraukti vaikus į kūrybinę veiklą, sugalvoti kuo daugiau kūrybinės raiškos, ,,uždegti ‘‘ vaiką.

Pasakos daro stiprią įtaką vaiko asmenybės vystymuisi, todėl naudojame įvairius būdus: sekame vieną pasaką daug kartų, perpasakojame žinomas pasakas savais žodžiais, kuriame savas  pasakas kartu su vaikais, vaidiname su lėlėmis, nesilaikome šablono. Vaidindami vaikai žaidžia, gyvena savo pasakų herojų gyvenimus, išlieja emocijas, vidinę įtampą, įgyja naujų įgūdžių.

Darbas su pasakomis – tai aktyvinantis asmenybės resursus ir potencialą procesas. Todėl pasaka padeda vaikui intuicijos ir fantazijos dėka atskleisti savyje kūrybinį pradą, pažinti pasaulį ne tik protu, bet ir širdimi, siela.

Kaip sako Pasakų terapijos instituto direktorė T. D. Zinkevič, akivaizdu viena: pasaka – tai kalba, kuria galima bendrauti su žmogaus siela. Tai mokymas, nes pasakose saugoma informacija apie tai, kaip žmonės ieško, bendrauja, išgyvena bendražmogiškąsias vertybes: meilę, tikėjimą, tiesą, savidrausmę, vertę.