Psichologo rekomendacijos šeimoms, besiruošiančioms vesti vaiką į darželį

Redaguota: 2018-07-23 12:33

Nusprendėte išleisti mažylį į vaikų darželį. Svarbus etapas, laukiantis visos šeimos – mažylio adaptacija vaikų darželyje.

Kiekvienas prisitaikymas reikalauja pastangų, dažniausiai – emocinių. Pokyčiai reškia stabilumo praradimą. Tai kelia stresą, organizmas ir psichika labiau pažeidžiami, dėl to adaptacijos periodu vaikai dažniau suserga arba neprognozuojamai keičia elgesį. Jeigu įmanoma, reikėtų vengti daug pokyčių vienu metu (pavyzdžiui, persikėlimo į naują gyvenimo vietą ir darželio keitimo). Žinokite, kad vaiko adaptacija darželyje gali užtrukti net iki pusės metų, todėl kruopščiai paskirstykite savo planus, jėgas ir galimybes.

Rekomenduojama, kad artėjant vaikučio ėjimo į darželį dienai, tėveliai prieš 3-4 mėnesius pradėtų jį ruošti darželiui:

Pavyzdžiui: „Vaikų darželis – tai toks didžiulis namas su žaidimų aikštelėm, kur mamos ir tėčiai atveda savo vaikučius. Ten jie viską daro kartu – valgo, žaidžia, eina pasivaikščioti. Vietoje manęs ten bus teta – auklėtoja, kuri tavimi rūpinsis, kaip ir kitais vaikais. Darželyje yra daugybė žaisliukų, o su vaikučiais galėsi žaisti įvairiausius žaidimus“. Arba: „Aš labai noriu eiti dirbti, tu jau paaugai ir mums atrodo, kad pats metas tau pradėti eiti į darželį, o vakare pasiimsiu. Tu man papasakosi, ką įdomaus veikei darželyje, o aš tau papasakosiu, ką aš dirbau darbe“ ir pan.;

Mažyliui girdint pasakokite giminaičiams ir pažįstamiems apie tai, kaip jūs didžiuojatės savo vaikučiu, nes jis jau ruošiasi eiti į darželį. Po kurio laiko, vaikas pats ims didžiuodamasis kalbėti aplinkiniams, kad greitai jis lankys darželį.

Nesudarykite vaikui iliuzijos, kad viską, ko jis užsinorės, auklėtoja išpildys. Paaiškinkite jam, kad grupėje bus daug vaikų ir kartais jam teks palaukti savo eilės. Galite vaikui pasakyti: „Auklėtoja negali padėti apsirengti iš karto visiems vaikams, todėl tau teks šiek tiek palaukti“. Galima pažaisti darželį sus lėlėmis. Tai puikus būdas vaikui įsijausti į vaidmenį, išsakyti savo nerimą, rūpimus klausimus ir problemas.

Reikėtų stengtis ir poilsio dienomis nenukrypti nuo įprastos dienotvarkės. Daugeliui vaikų sunkiausia darželyje miegoti, todėl tokiems vaikams patartina pradžioje darželyje likti iki miego. Apskritai vertėtų nedaryti spaudimo dėl miego, jei jam neramu. Palaipsniui auklėtojos stengsis motyvuoti vaiką pailsėti, pagulti, o kai vaikas jausis ramus – užmigs;

Lengviau ir greičiau prie darželio pripranta tie vaikai, kurių tėveliams vaikų darželis – vienintelė išeitis. Bet kokias jūsų abejones mažylis išnaudos tam, kad pasiliktų namuose ir nesiskirtų su tėveliais;