2019
20:18
Sausio 21

Manipulując rękoma, pobudzamy ośrodek ruchowy mowy

Redaguota: 2018-03-14 12:51

 

Walentynki z logopedą od dawna wiadomo, że wraz ze wzrostem sprawności motorycznej i manualnej pojawiają się u dziecka nowe umiejętności językowe. Obie te sfery są ze sobą mocno powiązane stanowiąc podstawę prawidłowego rozwoju. Przyczyną tak ścisłego związku motoryki precyzyjnej i mowy jest specyficzna budowa naszego mózgu, ponieważ ośrodki sensomotoryczne odpowiedzialne za obie te funkcje zlokalizowane są bardzo blisko siebie. Manipulując rękoma aktywizujemy elementy kory mózgowej odpowiedzialne za ruch, a tym samym pobudzamy ośrodek ruchowy mowy. Dlatego też warto wspierać rozwój dziecka stwarzając mu okazję do usprawniania rąk i zabaw stymulujących małą motorykę.

Logopeda Olga Czerniawskaja